Projektový den Ekologická stopa

31. 3. 2022|Školní akce

Dne 28. 3. 2022 se žáci 2. ročníku oboru Stavebnictví, Agropodnikání a Strojírenství zúčastnili Projektového dne mimo školu - Ekologická stopa. Akce byla realizovaná ve firmě LIKO-S, která sídlí ve Slavkově u Brna. Jedná se o stavební firmu specializující se na zelené stavění. Realizují zelené střechy, zelené fasády i kořenové čistírny. Kombinací těchto produktů zajišťují přírodní tepelnou stabilizaci budovy.

LIKO-NOE

V jejich výrobním areálu studenti mohli shlédnout realizaci stavby LIKO-NOE. Jedná se o světový prototyp komerční budovy, která využívá pouze energie získané z přírodních zdrojů a díky přírodnímu systému čištění samostatně pracuje s vodou. Další živou stavbou byla průmyslová hala LIKO-VO.

Jejich zelené stavby ukazují nový koncept budov, které nejenom chladí samy sebe, ale umí ochladit i svoje okolí.

Studenti v rámci projektového dne řešili vlastní ekologickou stopu, kterou si mohli propočítat na webu. Dále se seznámili s výpočtem energetické náročnosti budovy. Řešili skladby konstrukcí a jejich součinitel prostupu tepla, s nímž potom mohli zjednodušenou metodou vypočítat energetickou náročnost budovy. Zhodnotili účinnost navržených opatření a s tím i pokles tepelných ztrát. Vypočítali i náklady na vytápění.

Pedagogové: Ing. Petra Šoupalová Chytilová, Ing. Radovan Ščudla