Naši absolventi

Instalatér a topenář, držitel ocenění Machr roku 2012
Rok absolvování: 2013, 2019, Obor: Instalatér, Zedník

Aleš Růžička

Jak vzpomínáte na roky strávené na SOŠ a SOU Vyškov?
Na léta na SOŠ a SOU vzpomínám rád. Výborní učitelé a mistři. Nejraději se ve svých myšlenkách vracím do Rakouska, kde jsme byli se školou na stáži. Tady jsme si mohli vyzkoušet i práci s jinými materiály a dozvěděli jsme se i něco navíc. Rád vzpomínám i na výlety do Vídně a Laa. Školní léta a dřina ve školních lavicích pro mě byly motivací a nasměrovaly mě do mého profesního života.

Co zásadního Vám naše škola přinesla do profesního života?
Praxe u firmy Milan Říha a ve škole.

Který z předmětů Vás nejvíce bavil?
Předmět Vytápění s panem učitelem Vašíčkem byl pro mě tím, který mě nejvíc bavil. Proč? Protože je to „vyšší dívčí“, je náročnější než práce s vodou a člověk u toho musí víc přemýšlet.

Kam vedly Vaše další kroky po ukončení studia?
Nejprve jsem šel na Úřad práce, kde jsem si vyřídil dotace na vlastní firmu. Poté jsem začal podnikat v oboru voda, topení, plyn.

Čemu se nyní profesně věnujete?
Nyní pracuji stále v oboru, který jsem vystudoval. Náplní mé práce jsou domovní rozvody vody a kanalizace, instalace ústředního topení, podlahové vytápění, montáž kotlů, atd. Podstatnou součástí mojí práce je komunikace se zákazníky.

Co Vás na vaší stávající práci nejvíce baví?
Každý den je pro mě nová výzva. Práce, kterou dělám, je velmi různorodá.

Z jakého důvodu má smysl studovat technický obor?
Práce řemeslníků je v dnešní době k nezaplacení, aneb jak se říká „zlaté české ručičky“. Těch, co studují technický obor, je v dnešní době málo a ti, kteří ho vystudují, tak se mu ne vždy věnují. Proto je řemeslníků v dnešní době málo a práce hodně!