Obory vzdělání

Strojírenství

Maturitní obor: 23-41-M/01

Žáci, kteří zahájí studium ve školním roce 2021/2022 si ve 3. ročníku mohou vybrat z následujících specializací studia:

• Automatizace a roboty
  • CNC technologie obrábění, řezání a tváření materiálu

Žák oboru získává v průběhu studia znalosti a dovednosti z různých oblastí strojírenství, jako např. konstrukce strojů, strojírenská technologie, mechanika, technologie obrábění a zpracování plechu apod.

Zaměření studia na automatizace a roboty seznámí žáky postupně se stavbou automatů a robotů a s jejich důležitými konstrukčními a mechanickými částmi. Žáci si v průběhu studia osvojí problematiku regulace, znalost konstrukce a fungování snímačů a proniknou hlouběji do oblasti elektrotechniky, elektroniky, mechatroniky a číslicového řízení. Samozřejmostí je teoretická i praktická výuka programování počítačově řízených obráběcích a jiných strojů a zařízení.

Při volbě zaměření studia na CNC technologie se žáci učí konstruovat 3D modely a tvořit 2D výkresy strojních součástí a sestav pomocí programů AutoCAD a SolidWorks s výstupem na 3D tiskárnu. Velký důraz je kladen na programování CNC strojů se speciálním zaměřením na řezání materiálu laserem a vodním paprskem a na tváření plechů na ohraňovacím lisu. Výrobní stroje pro tyto technologie jsou společně s CNC obráběcími stroji součástí vybavení školních dílen. Samozřejmostí je využívání počítačové podpory konstruování a tvorby výrobních postupů (CAD a CAM).

Naše škola má v oblasti výuky strojírenských oborů mnohaletou tradici a je pro výuku oboru nadstandardně vybavena. Žáci při výuce využívají CNC soustruhy, frézky a nejmodernější technologie pro zpracování plechu (řezání materiálu laserem, řezání vodním paprskem, ohraňovací lis).

Po absolvování oboru je žák schopen:

• provádět výpočty v oboru mechaniky a stavby strojů,
  • pracovat na konstrukci strojů a zařízení,
  • projektovat s využitím výpočetní techniky,
  • tvořit výrobní postupy ve strojírenské výrobě,
  • programovat a obsluhovat CNC stroje,
  • programovat automatické stroje a roboty,
  • měřit při kontrole rozměrů, tvarů a jakosti.

Uplatnění

Absolvent se uplatní ve středních technickohospodářských funkcích ve strojírenství, a to při zajišťování konstrukční a technologické části výrobního procesu, při organizaci provozních činností, v obchodně-technických službách apod.

Část našich absolventů pokračuje dále studiem na vysoké škole.

Příklady pracovních pozic

• konstruktér,
  • technolog,
  • mistr ve výrobě,
  • dispečer,
  • dílenský plánovač,
  • kontrolor jakosti,
  • technik investic,
  • technický manažer provozu apod.

Proč k nám na školu?

Videoprezentace školy

Proč studovat u nás

• Výborné uplatnění absolventů na trhu práce
  • Důraz na propojení teorie s praxí
  • Nadstandardní technické vybavení
  • Bohatá nabídka exkurzí a stáží
  • Rozšířená výuka technické angličtiny
  • Po získání výučního listu možnost pokračovat v maturitním oboru Podnikání na naší škole

Máte dotazy? Napište nám

Napište prosím Vaše jméno
Napište prosím kontaktní údaj na Vás
Napište nám prosím nějakou zprávu ;-)

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobním údajů.